Co je nominální výkon a proč se jím neřídit

Zpět na výpis

Také tápete v názvosloví, co je to jmenovitý, nominální nebo regulovatelný výkon topidla a jaký je mezi nimi rozdíl? Pak si přečtěte následujcící článěk!

Projektanti a zákazníci se při výběru krbů a kamen často orientují podle tzv. „nominálního výkonu“. Bohužel, nominální výkon je v tomto ohledu poměrně zavádějící.

Nominální výkon je měřen při certifikaci topidla v laboratorních podmínkách, kde je ideální tah komína řízený počítačem, do krbu/kamen je vkládáno dokonale vysušené dřevo bez kůry, bez suků a v přesně daném množství a v přesně daných intervalech. To proto, aby bylo dosaženo co nejlepších emisních hodnot a topidlo tak splnilo normu ECODESIGN, bez níž není možné v EU nová topidla prodávat.

Obrázek 1 Regulace přívodu vzduchu

 

Takových „laboratorních“ podmínek v podstatě není možné v běžném domě dosáhnout. Reálný výkon topidla je v běžném provozu přibližně o 30% nižší než nominální výkon.

Z toho důvodu je lepší orientovat se podle výrobcem uváděné veličiny „regulovatelný výkon“, která lépe vypovídá o tom, v jakém výkonovém rozsahu dané topidlo pracuje v závislosti na dávce paliva.

 

Platí, že 1 kg dřeva = 3 kW výkonu. Všechna topidla dnes mají velmi srovnatelnou účinnost (cca 80%) a pak nezáleží na tom, jaký mají nominální výkon, ale kolik dřeva uživatel přiloží.

Potom jde výkon topidla velmi snadno řídit tím, jaké množství dřeva zákazník přiloží, a nijak při tom nezáleží na hodnotě, jaký nominální výkon dané topidlo má.

Mohlo by vás dále zajímat

Holandská kvalita do Vaší domácnosti - to je ALTECH

Holandská mastková kamna, která září svým designem a kvalitou? Ručně vyráběný kámen po kameni? Ano! Značka Altech již pár desítek let vyrábí nádherná mastková kamna s přepychovou kvalitou.

 • Autor: petralimberska
 • Kategorie: Altech
 • Datum: 14 června, 2024

Vyberte si krb podle Vašeho stylu bydlení!

Pokud i vy patříte mezi ty, kteří dbají na každý detail interiéru svého domova, máme pro vás skvělý tip. Pořiďte si krb!

Jak správně topit v krbu a na co je důležité nezapomínat

Každý majitel krbu nebo krbových kamen ví, že správné topení vyžaduje pozornost a pravidelnou péči. Pokud se jim nevěnujete, můžete čelit problémům jako je dým z krbu, vyšší spotřeba dřeva a zkrácení životnosti krbu a komínu.

 • Autor: petralimberska
 • Kategorie: Rocal
 • Datum: 21 března, 2024

Máte zájem o realizaci krbu?

Volejte +420 731 170 480 nebo pište na flamen@flamen.cz

Máte-li zájem o cenovou nabídku nebo dotaz k některému produktu,
využijte formulář níže nebo využijte některý z kontaktů.

  * Povinná pole
  Odesláním souhlasím se zpracováním údajů z formuláře za účelem zpracování nezávazné cenové kalkulace. Více informací na: ochrana osobních údajů.
  • Široký sortiment

   Jsme jediný výrobce v Evropě, který má takto široký sortiment designových závěsných i centrálně stojících krbů.

  • Výborné ceny

   Pořiďte si kvalitní designovy prvek za cenu obyčejné vložky, který splňuje přísné ekologické a emisní normy ECODESIGN.

  • Rychlost realizace

   Nejžádanější modely máme skladem nebo k dodání do 1-3 měsíců. Realizace trvá v průměru 1-5 dní

  • Rocal
  • Norsk Kleber
  • Thorma
  • Aduro

  Navštivte naši
  vzorkovou prodejnu

  Rádi byste viděli produkty osobně? Zavolejte nám, domluvíme si termín konzultace a my Vás provedem naším showroomem.

  8:00 - 15:30 - Brandýs nad Labem, Nábřeží 122/6, 250 01

  Objednat se   nebo volejte 226 886 473