• Autor: Petra Limberská
 • Kategorie: Norsk Kleber
 • Datum: 14 června, 2022

Kamna z masivního mastku od Norsk Kleber nejsou jen kamna, ale exkluzivní kus nábytku převzatý přímo z přírody. Každý kámen má jinou strukturu a vzor a žádná dvoje kamna nejsou stejná. Náš mastek je šedý se světlou strukturou. Naše mastková kamna jsou hřejivým uměleckým dílem, které vydrží po generace. Norsk Kleber je jediným výrobcem mastkových kamen v Norsku.

Mastek je metamorfovaný typ horniny. To znamená, že byl vytvořen jinými typy hornin pod tlakem a vysokými teplotami před 500 miliony let. Mastkový kámen je měkká hornina, která se snadno formuje a je příjemná na dotek. Odolává teplotám až 1550 °C, je mrazuvzdorný a odolný vůči chemikáliím.

Mastkový kámen od Norsk Kleber je porézní a těžký, a proto má výjimečně dobré vlastnosti akumulace tepla a je přírodním „zázračným materiálem“.

V Norsku se mastkový kámen používá na nádobí a předměty každodenní potřeby již od založení osady z rané doby železné v oblasti North Gudbrandsdalen. V době kamenné se speciální kámen používal na palice, motyky a sekery. V době bronzové se také používal na kolovraty, tkalcovské závaží, závaží do rybářských sítí a formy.

Nálezy z úlomků mastku také naznačují, že Vikingové používali mastek na hrnce a jiné nádobí. Existují také důkazy, které naznačují, že Vikingové používali mastkový kámen k vytápění svých domovů.

Těžba mastku přímo ze skalní stěny na výrobu nádob významně přispěla k obživě mnoha lidí. Stejně jako u všech druhů kamene se kvalita mastku liší místo od místa. Náš mastkový kámen má relativně vysoký obsah magnetitu a je proto zvláště vhodný pro použití v kamnech a krbech. Absorpce, akumulace a emise tepla jsou u našeho mastku optimální.

Ve 13. století se mastkový kámen používal jako dekorace a několik hradů, kostelů a katedrál má mastkové ozdoby. Nejznámější z nich je katedrála Nidaros, která je celá vyzdobena mastkovým kamenem. Koncem 17. století začala v Gudbrandsdalen výroba mastkových topenišť.

Ke konci 19. století bylo v Otta založeno několik firem na výrobu mastkových kamen a krbů. Společnost AS Østlandske Stenexport koupila v letech 1915–1918 velké části závodu na výrobu mastku v Otta, čímž se stala dominantním výrobcem.

V roce 2014 došlo ke změně názvu společnosti z Granit Kleber AS na Norsk Kleber AS, protože společnost se již nezabývala výrobou žuly. Název se sice změnil, ale obchodní filozofie zůstala stejná, tedy vývoj a výroba vysoce kvalitních mastkových kamen.

Výrobní proces je dnes velmi moderní, s počítačem řízenými stroji, přičemž samotné produkty jsou stále založeny na stejných principech jako stará mastková kamna, i když naše řešení jsou o něco dražší než podobná kamna. Důvod je jednoduchý: neslevíme z kvality výrobků a jejich vynikajících tepelně akumulačních vlastností.

Mohlo by vás dále zajímat

Vyberte si krb podle Vašeho stylu bydlení!

Pokud i vy patříte mezi ty, kteří dbají na každý detail interiéru svého domova, máme pro vás skvělý tip. Pořiďte si krb!

Jak správně topit v krbu a na co je důležité nezapomínat

Každý majitel krbu nebo krbových kamen ví, že správné topení vyžaduje pozornost a pravidelnou péči. Pokud se jim nevěnujete, můžete čelit problémům jako je dým z krbu, vyšší spotřeba dřeva a zkrácení životnosti krbu a komínu.

 • Autor: Petra Limberská
 • Kategorie: Rocal
 • Datum: 21 března, 2024

Proč začít se stavbou krbu v létě?

Pokud čtete tyto řádky, tak se pravděpodobně necháváte kolébat představou kouzelného živého ohně u vás doma a zajímá vás, proč se stavbou začínat, když je venku 30°. Nebo jste jako většina budoucích majitelů krbu a stavbu pohodlně odkládáte až na zimu.

 • Autor: Petra Limberská
 • Datum: 2 února, 2024

Máte zájem o realizaci krbu?

Volejte +420 731 170 480 nebo pište na flamen@flamen.cz

Máte-li zájem o cenovou nabídku nebo dotaz k některému produktu,
využijte formulář níže nebo využijte některý z kontaktů.

  * Povinná pole
  Odesláním souhlasím se zpracováním údajů z formuláře za účelem zpracování nezávazné cenové kalkulace. Více informací na: ochrana osobních údajů.
  • Široký sortiment

   Jsme jediný výrobce v Evropě, který má takto široký sortiment designových závěsných i centrálně stojících krbů.

  • Výborné ceny

   Pořiďte si kvalitní designovy prvek za cenu obyčejné vložky, který splňuje přísné ekologické a emisní normy ECODESIGN.

  • Rychlost realizace

   Nejžádanější modely máme skladem nebo k dodání do 1-3 měsíců. Realizace trvá v průměru 1-5 dní

  • Rocal
  • Norsk Kleber
  • Thorma
  • Aduro

  Navštivte naši
  vzorkovou prodejnu

  Rádi byste viděli produkty osobně? Zavolejte nám, domluvíme si termín konzultace a my Vás provedem naším showroomem.

  8:00 - 15:30 - Brandýs nad Labem, Nábřeží 122/6, 250 01

  Objednat se   nebo volejte 226 886 473