Každodenní používání mastkových kamen

Zpět na výpis

 • Autor: Petra Limberská
 • Kategorie: Norsk Kleber
 • Datum: 15 června, 2022

Ohně v pravých mastkových kamnech se obecně zapalují stejným způsobem jako v jiných kamnech. Přesto existují některé významné rozdíly, které stojí za zmínku. Díky dobré schopnosti akumulace tepla není nutné udržovat oheň ‚stále‘.

Není také nutné omezovat přívod vzduchu ve snaze prodloužit dobu hoření ohně, protože pravá mastková kamna ukládají většinu vytvořeného tepla do kamene. Toto teplo se v průběhu času uvolňuje, takže není nutné neustále přikládat nebo přivírat přívod vzduchu. Snížení přívodu vzduchu vede k horšímu spalování, což znamená, že dřevo není efektivně využito a do venkovního i vnitřního klimatu se zbytečně vypouští velké množství nespálených částic a plynů. V kamnech by proto měl být vždy dobrý tah.

Pokud chcete jen vytvořit útulnou atmosféru, nic nepřekoná pravá mastková kamna. Ve skutečnosti není potřeba příliš tepla navíc – v domě je již teplo a teplo se vyrábí i z podlahového vytápění nebo jiných zdrojů. Pravá mastková kamna tak dům příliš neroztopí a ostatní zdroje tepla lze snadno upravit tak, aby odpovídaly teplu vyzařovanému z kamen, aby byla zajištěna optimální úroveň pohodlí.

Tabulka na konci brožury ukazuje jmenovitý výkon našich kamen, typicky kolem 8 kW.

Tento údaj se vztahuje k „nominálnímu“ výkonu tepla ve spalovací komoře během testování – není to přesná indikace tepelného výkonu v místnosti z běžných mastkových kamen. Pokud do kamen přikládáte 3–4krát za den, tepelný výkon v místnosti se pohybuje zhruba mezi 1 a 3 kWh za 24 hodin.

Tam, kde jsou mastková kamna hlavním zdrojem tepla, můžete upravit množství vydávaného tepla upravením frekvence a přikládání do kamen. Pokud přiložíte několikrát rychle za sebou, kamna se nabijí a mohou vydávat výkon až 10 kWh po dobu několika hodin.

Výhodou je, že když ráno vstanete nebo jste byli na pár hodin pryč, v obývacím pokoji bude stále příjemně teplo.

Když jsou kamna zcela naakumulovaná, budou během mnoha hodin vydávat relativně velké množství tepla. Toto je nejúčinnější způsob použití kamen, když je potřeba dodatečná energie, jako například ve velkém nebo starém, špatně izolovaném domě, a je to metoda často používaná v chatách.

Tímto způsobem můžete omezit počet přikládání do kamen a rozdělávání ohně a přikládat jen například odpoledne a ráno. U většiny domácností stačí k dosažení potřebného tepla několik málo přiložení dřeva za den.

Mohlo by vás dále zajímat

Zahajte letní sezonu s novinkami do zahradních kuchyní

Léto je tady! Ke slunečným dnům patří více stráveného času venku a příjemné chvíle s rodinou a přáteli. Co by to ale bylo za setkání bez dobrého jídla! Představujeme Vám naše novinky na léto 2024, kterým prostě nelze odolat!

Holandská kvalita do Vaší domácnosti - to je ALTECH

Holandská mastková kamna, která září svým designem a kvalitou? Ručně vyráběný kámen po kameni? Ano! Značka Altech již pár desítek let vyrábí nádherná mastková kamna s přepychovou kvalitou.

 • Autor: Petra Limberská
 • Kategorie: Altech
 • Datum: 14 června, 2024

Co je nominální výkon a proč se jím neřídit

Také tápete v názvosloví, co je to jmenovitý, nominální nebo regulovatelný výkon topidla a jaký je mezi nimi rozdíl? Pak si přečtěte následující článek!

Máte zájem o realizaci krbu?

Volejte +420 731 170 480 nebo pište na flamen@flamen.cz

Máte-li zájem o cenovou nabídku nebo dotaz k některému produktu,
využijte formulář níže nebo využijte některý z kontaktů.

  * Povinná pole
  Odesláním souhlasím se zpracováním údajů z formuláře za účelem zpracování nezávazné cenové kalkulace. Více informací na: ochrana osobních údajů.
  • Široký sortiment

   Jsme jediný výrobce v Evropě, který má takto široký sortiment designových závěsných i centrálně stojících krbů.

  • Výborné ceny

   Pořiďte si kvalitní designovy prvek za cenu obyčejné vložky, který splňuje přísné ekologické a emisní normy ECODESIGN.

  • Rychlost realizace

   Nejžádanější modely máme skladem nebo k dodání do 1-3 měsíců. Realizace trvá v průměru 1-5 dní

  • Rocal
  • Norsk Kleber
  • Thorma
  • Aduro
  • Altech
  • Cocoon
  • Clementi
  • Jotul

  Navštivte naši
  vzorkovou prodejnu

  Rádi byste viděli produkty osobně? Zavolejte nám, domluvíme si termín konzultace a my Vás provedem naším showroomem.

  8:00 - 15:30 - Brandýs nad Labem, Nábřeží 122/6, 250 01

  Objednat se   nebo volejte 226 886 473